cstrike Makedonija
Добредојдовте.

Моментално ве гледаме како гостин на форумот..

-Доколку не сте најавен најавете се а доколку не сте регистриран,регистрирајте се...

-Предности на регистрираните членови се:
1.Не ги гледаат рекламите
2.Можат да ги гледаат линковите и да симнуваат од форумот
3.Можат да разменуваат мислења помеѓу себе..


Регистрирајте се ....<

Join the forum, it's quick and easy

cstrike Makedonija
Добредојдовте.

Моментално ве гледаме како гостин на форумот..

-Доколку не сте најавен најавете се а доколку не сте регистриран,регистрирајте се...

-Предности на регистрираните членови се:
1.Не ги гледаат рекламите
2.Можат да ги гледаат линковите и да симнуваат од форумот
3.Можат да разменуваат мислења помеѓу себе..


Регистрирајте се ....<
cstrike Makedonija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Да учиме фотошоп

+2
KichoZZZ-.-
nM' m1choz.
6 posters

Go down

Да учиме фотошоп Empty Да учиме фотошоп

Пишување  nM' m1choz. Пон 4 Окт - 22:31

Овде во оваа тема ке ставам туторијали на Македонски јазик, со цел на сите оние кои што ги интересира да можат да научат на мајчин јазик:

Прв туториал

Овoj туторијал ќе ви покаже како да нашравите леден текст.Направите нов документ со димензии 400px на 200px Обоете ја позадината со црна боја и земете ја алатка за текст, и напиште текст по ваша желба. [You must be registered and logged in to see this image.]
Одберите Filter> Noise> Add noise, И подесете го на 130%.
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
Притиснете Ctrl + E за да ги споите леерот и позадината. Потоа одберите Filter > Pixelate > Craystalize > 3.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Потоа одберите Filter > Stylize > Find Edges. Потоа одберите Filter > Blur > Gaussian Blur > Радиус 1.
Ротирајте го леерот со помош на менито Image> Rotate Canvas> 90 CW.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Притиснете Ctrl + I.

Одберите Filter > Stylize > Wind. Потоа Image > Rotate Canvas > Rotate 90 CCW.

Подесите ја бојата на вашиот текст со помош на Image > Adjustments > Hue/Saturation.
[You must be registered and logged in to see this image.]
На крај ќе го добиете ова:
[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
nM' m1choz.
nM' m1choz.
Master
Master

Број на мислења : 291
Регистриран на : 2010-09-30
Возраст : 26
Местолокација : Кавадарци

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  KichoZZZ-.- Нед 10 Окт - 2:51

[You must be registered and logged in to see this image.]Научив дај друго ае за лого научиме :Р
KichoZZZ-.-
KichoZZZ-.-
Senior Member
Senior Member

Број на мислења : 67
Регистриран на : 2010-09-28

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  nM' m1choz. Чет 14 Окт - 14:27

Сеа нашколо сум после дома кога ке си дојдам ке ви кажам друго

_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
nM' m1choz.
nM' m1choz.
Master
Master

Број на мислења : 291
Регистриран на : 2010-09-30
Возраст : 26
Местолокација : Кавадарци

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  sALER Чет 14 Окт - 18:07

aj stavete link za download photoshop Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad nikade nemozam da najdam asalen link :@:@:@
sALER
sALER
Спамер
Спамер

Број на мислења : 14
Регистриран на : 2010-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  DeeP FeaR Чет 14 Окт - 21:54

super ova so ti teknalo brat ja da go simnam samo pa ke isprobam

link : probaj go ova nz neka ti potvrdi nekoj dali e ova da ne go simnes dzabe

https://www.adobe.com/cfusion/tdrc/index.cfm?product=photoshop
DeeP FeaR
DeeP FeaR
Master
Master

Број на мислења : 168
Регистриран на : 2010-10-03
Местолокација : Maкедонија

http://www.deepfear.motionsforum.com

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  S i S Чет 14 Окт - 22:19

Не го симињај тој.Еве ти фотошоп CS4 само 60 мега ја го имам работи супер.Портабл верзија е
Код:
http://www.mediafire.com/?wmw52tjz002

_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
S i S
S i S
Администратор
Администратор

Број на мислења : 233
Регистриран на : 2009-10-20
Возраст : 31
Местолокација : Скопје

https://cstrike.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  sALER Пет 15 Окт - 17:42

S i S напиша:Не го симињај тој.Еве ти фотошоп CS4 само 60 мега ја го имам работи супер.Портабл верзија е
Код:
http://www.mediafire.com/?wmw52tjz002
Fala ti brate Smile
sALER
sALER
Спамер
Спамер

Број на мислења : 14
Регистриран на : 2010-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  S i S Пет 15 Окт - 18:08

np Very Happy

_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
S i S
S i S
Администратор
Администратор

Број на мислења : 233
Регистриран на : 2009-10-20
Возраст : 31
Местолокација : Скопје

https://cstrike.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  sALER Пет 15 Окт - 20:01

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad кога го отварам за се инсталира не ми го отвара Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad sto e problemot?
sALER
sALER
Спамер
Спамер

Број на мислења : 14
Регистриран на : 2010-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  S i S Пет 15 Окт - 20:13

Не се инсталира портабл верзија е само екстрактирај го каде сакаш и стартувај го Wink

_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
S i S
S i S
Администратор
Администратор

Број на мислења : 233
Регистриран на : 2009-10-20
Возраст : 31
Местолокација : Скопје

https://cstrike.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  DeeP FeaR Нед 17 Окт - 14:23

nM'm1choz. напиша:Овде во оваа тема ке ставам туторијали на Македонски јазик, со цел на сите оние кои што ги интересира да можат да научат на мајчин јазик:

Прв туториал

Овoj туторијал ќе ви покаже како да нашравите леден текст.Направите нов документ со димензии 400px на 200px Обоете ја позадината со црна боја и земете ја алатка за текст, и напиште текст по ваша желба. [You must be registered and logged in to see this image.]
Одберите Filter> Noise> Add noise, И подесете го на 130%.
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
Притиснете Ctrl + E за да ги споите леерот и позадината. Потоа одберите Filter > Pixelate > Craystalize > 3.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Потоа одберите Filter > Stylize > Find Edges. Потоа одберите Filter > Blur > Gaussian Blur > Радиус 1.
Ротирајте го леерот со помош на менито Image> Rotate Canvas> 90 CW.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Притиснете Ctrl + I.

Одберите Filter > Stylize > Wind. Потоа Image > Rotate Canvas > Rotate 90 CCW.

Подесите ја бојата на вашиот текст со помош на Image > Adjustments > Hue/Saturation.
[You must be registered and logged in to see this image.]
На крај ќе го добиете ова:
[You must be registered and logged in to see this image.]

kaj mene nejke nesto Smile ili gresam nekade mislam kaj toa WIND so treba da se odbere Very Happy
DeeP FeaR
DeeP FeaR
Master
Master

Број на мислења : 168
Регистриран на : 2010-10-03
Местолокација : Maкедонија

http://www.deepfear.motionsforum.com

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  Viktor Avramovski Сре 24 Ное - 21:19

Ај ставете некој нов туторијал Wink
Viktor Avramovski
Viktor Avramovski
Junior Member
Junior Member

Број на мислења : 41
Регистриран на : 2010-10-22

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  Viktor Avramovski Пет 18 Фед - 14:10

Mislam deka imas 1 greska, kaj stylize>Find Edges mislam deka treba da bide Glow edges, deka kaj mene so Find Edges se pravi bela pozadinata... Razz
Viktor Avramovski
Viktor Avramovski
Junior Member
Junior Member

Број на мислења : 41
Регистриран на : 2010-10-22

Вратете се на почетокот Go down

Да учиме фотошоп Empty Re: Да учиме фотошоп

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот